Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek
Harry Potter

--------------------------

DANIEL RADCLIFFE - HARRY POTTER

Datum narození: 23.07.1989

Místo narození: Fulham, Londýn, Anglie

Znamení: Lev

Zájmy: hraní na basovou kytaru, dívání se na závody formule jedna

Oblíbený film: Charlieho andílci, Spiderman, Moulin Rouge

Oblíbená herečka: Cameron Diaz

Oblíbený herci: Gary Oldman, Jake Gyllenhaal, Peter Sellars, Gary Grant.

Hudba: U2, REM, Sex Pistols, The Clash, Iggy Pop, The Stranglers

Sport: fotbal

Životopis:

Daniel se chtěl stát hercem již od pěti let, ale jeho rodiče si nepřipouštěli, že by mohl být hercem. Přesto se mu podařilo rodiče přesvědčit a jeho máma poslala Danielovu fotku do televizní společnosti BBC, která vybírala potencionální uchazeče na roli mladého Davida Copperfielda. Daniel musel projít pět zkoušek, než se mu podařilo získat tuto první větší roli v televizní adaptaci románu Charlese Dickense "David Copperfield" (1999). V tomto dramatu v režii Simona Curtise také hrála Maggie Smith, která v sérii Harry Potter ztvárňuje profesorku McGonagallovou.
Brzy poté se objevil v malé roli po boku Pierce Brosmana v akčním thrilleru podle bestselleru Johna Le Carré Agent z Panamy "The Tailor of Panama" (režie John Boorman, 2001). Největší úspěch se mu dostalo, když získal roli Harryho Pottera ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců "Harry Potter and the Sorcerer's Stone". Jeho život se náhle změnil, poté co uspěl ve výběru na roli mladého chlapce, která se získává jednou za dekádu. Po měsících hledání a tisíce zkouškách si jej režisér Chris Columbus vybral pro tuto roli. Daniel byl v roli Harryho úžasný a ze všech stran se na něj valila pozitivní kritika. Po uvedení filmu do kin se z Daniela náhle stala světová hvězda. Film, který je založen na populárním fantasy knize se stal absolutním trhákem, jenž lámal rekordy v návštěvnosti.

Druhé pokračování Harry Potter a Tajemná komnata "Harry Potter and the Chamber of Secrets" (2002) pokračovalo v úspěšném tažení prvního dílu. V roce 2004 spatřilo světlo světa třetí pokračování, nesoucí název Harry Potter a vězeň z Azkabanu "Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban" a následující rok se objevilo čtvrté pokračování Harry Potter a Ohnivý pohár "Harry Potter and the Goblet of Fire".

Rolí Harryho Pottera si získal vřelé uznání a britský Variety Club mu v únoru 2002 udělil cenu Best Newcomer Award. V dubnu téhož roku byl také honorován prestižní cenou David Di Donatello Award, kterou mu předal sám David Di Donatello. Cena mu byla udělena za vynikající Harryho portrét a za příspěvek budoucnosti kinematografie.

V prosinci 2002 se také jako host objevil v několika představeních komedie The Play What I Wrote, která získala Olivier Award. Představení se odehrála v londýnském West Endu v divadle Wyndhams Theatre. Režie se ujal Kenneth Branagh. Ve volném čase se Daniel věnuje poslechu hudby a sledování filmů, jeho nejoblíbenějším žánrem je rock, zejména pak v provedení britských nezávislých skupin.

EMMA WATSON - HERMIONA  GRANGEROVA

Datum narození: 15.04.1990

Místo narození: Oxford, Anglie

Znamení: Beran

Přezdívka: Em

Sourozenci: o tři roky mladší bratr Alex

Zvířátka: kočky Bubbles a Domino

Životopis:

Emma Watsonová sbírala herecké zkušenosti v různých divadelních představeních už od malička. V sedmi letech vyhrála hlavní cenu ve školní soutěži v recitaci poezie.Se svou filmovou postavou má prý společnou lásku ke kočkám. Emma zbožňuje zvířata, ale kočky nejvíc, doma má dvě jménem Bubbles a Domino. Její nejoblíbenější postavou z knihy je rovněž Hagrid, neboť navzdory tomu, že je to obr, dokáže být velmi citlivý.

Emma Watsoni ztvárňuje lehce knihomolskou, ale velmi vřelou Hermionu Grangerovou, která se ve čtvrtém dílu vrhá i do jiných dobrodružství, než jsou ta, která jsou vepsána v knihách. Její role Hermiony byla sice první příležitostí, kterou ji svět profesionálního herectví nabídl, avšak její přirozený talent byl zřejmý již od raných let.

Její vynikající výkon v roli Hermiony jí po světě zajistil přízeň fanoušků a prestižní cenu AOL Award v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli, kterou získala hned dvakrát. Samozřejmě za Harry Potter a Tajemná komnata a Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Za roli v Harry Potter a vězeň z Azkabanu získala díky čtenářům časopisu Total Film cenu Best New Performer. Emma se v současné době snaží skloubit hereckou kariéru se školními aktivitami.

Baví ji hokej, házená, tenis a atletika. Zajímá se o umění a chlubí se tím, že má ve filmovém ateliéru tu nejbarevnější a nejlépe zkrášlenou skříňku na oblečení. Mezi její oblíbené aktivity také patří navštěvování přátel a rodiny, cestování, tanec (street jazz, hip hop, salsa a také klasické tance, které si mohla vyzkoušet i před kamerou u příležitosti plesu v Harry Potter a Ohnivý pohár) a zpěv.

RUPERT GRINT - RON WEASLEY

rupert2

Datum narození: 24.08.1988

Místo narození: Hertfordshire, Anglie

Znamení: Panna

Oblíbený hudební nástroj: kytara

Poslouchá: rap

Sladkosti: "všechny"

Záliby: maluje, hraje fotbal, plave a jezdí na kole, předminulé léto začal hrát golf,

Oblíbený herec: Jim Carrey

Oblíbená postava z Harryho Pottera: "Je to Ron, jsem mu podobný..."
jakou postavu by chtěl hrát, kdyby nehrál Rona je Malfoy

Životopis:

Rupert Grint je herec, který se ujímá role nejmladšího z bratrů Weasleyových a přítele Harry Pottera, Rona. Jakkoli byla role v Harry Potter a Kámen mudrců jeho vůbec první zkušeností s profesionálním herectvím, jeho přirozený talent mu zajistil mezinárodní uznání kritiků i řadových diváků a také nominaci britského Critic's Circle na cenu Best Newcomer.

Mimo prvního Harryho Pottera si zahrál po boku Simona Callowa a Stephena Fry roli šíleného profesora ve snímku Petera Hewitta Prďoši. a samozřejmě se objevil v Harry Potter a Tajemná komnata a Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Rupert je nejstarší z pěti dětí a tvrdí, že má s Ronem mnoho společného, zejména pak neukojitelnou chuť na sladkosti. Před tím, než získal roli Rona Weasleyho, hrál pouze ve školních produkcích a ochotnických spolcích.

Z jeho rolí jmenujme například gangstera Roostera ve hře Annie, roli v představení Peter Pan a postavu Rumplestiltskina v Grimm Tales. Od té doby, co se před několika lety poprvé představil publiku jako roztomilý a legrační Weasleyovic kluk, po všech stránkách vyrostl a nyní je z něj sedmnáctiletý mladý muž. Když jej nenajdeme na placu při natáčení, nejraději hraje golf. Ve škole má Rupert rád kreslení, během natáčení nakreslil například podobiznu herce Alan Rickmana , který hraje profesora Snapea.

RALPH FIENNES - LORD VOLDEMORD

Datum narození: 22.12.1962

Místo narození: Suffolk, Anglie

Znamení: Kozoroh

Životopis:

Je nejstarším z šesti dětí spisovatelky a malířky (užívala umělecký pseudonym Jennifer Lashová) a bývalého farmáře a posléze fotografa Marka Fiennese. Od dětství projevoval výtvarné vlohy. Po několika měsících studia výtvarného umění v Chelsea College of Art and Design ho však začalo přitahovat herectví. Absolvoval Royal Academy of Dramatic Art (RADA; 1983-85) v Londýně a hned nastoupil angažmá v souboru Regents Park Theatre.

O dva roky později se stal členem National Theatre. Během následujícího angažmá v souboru Royal Shakespeare Company (1988-90) vytvořil na jevišti velké shakespearovské postavy: Jindřicha VI. v Králi Jindřichu VI., Troila v Troilus a Kressida, Romea v Romeovi a Julii, Edgara v Králi Learovi a Klaudia v Mnoho povyku pro nic. Širšímu publiku ho představil režisér Christopher Menaul, který mu svěřil nejprve epizodní úlohu snoubence jedné z obětí masového vraha v TV snímku Hlavní podezřelý, ale v následujícím roce ho obsadil do titulní role legendárního důstojníka britské tajné služby, orientalisty a dobrodruha Thomase Edwarda Lawrence ve filmu Nebezpečný muž: Lawrence po Arábii.

Typ rozervaného romantického hrdiny si vyzkoušel v postavě démonického nalezence Heathcliffa ve film. přepisu slavného románu Emily Brontëové Bouřlivé výšiny (r. P. Kosminsky). Stejně přesvědčivě se zhostil úlohy velitele koncentračního tábora Amona Goetha, za jehož ztvárnění v historickém dramatu Schindlerův seznam získal mj. Cenu newyorských film. kritiků 1993, cenu Národního sdružení film. kritiků 1993, cenu BAFTA 1993, nominaci na Oscara 1993 a na Zlatý glóbus 1993.
Také další film, psychologické drama Otázky a odpovědi, v němž vytvořil klíčovou roli elegantního a protřelého univerzitního profesora Marka Van Dorena, který se propůjčil k machinacím kolem znalostní TV soutěže, vycházel ze skutečnosti, tentokrát z konce 50. let. Rozporuplnými rysy se vyznačuje také postava maďarského hraběte Almásyho, jehož osudový vztah k vdané ženě (Kristin Scott Thomasová) pro něho končí válečnou zradou a smrtelnou havárií, v milostném dramatu podle románu Michaela Ondaatjeho Anglický pacient (r. A. Minghella).

Opět se musel spokojit pouze s nominací na Oscara 1996 a na Zlatý glóbus 1996. Laureátem Evropské film. ceny 1999 se stal díky trojroli příslušníků maďarské židovské rodiny (Ignatz Sonnenschein, Adam a Ivan Sorsovi) v rodinné kronice Sluneční jas (r. I. Szabó). Ačkoliv se během krátké doby prosadil jako film. hvězda, zůstává i nadále věrný divadlu; za roli dánského kralevice v broadwayské inscenaci Shakespearova Hamleta obdržel cenu Tony.

V červnu 2000 se představil na jevišti londýnského Almeida Theatre v titulních rolích Shakespearových historických dramat Richard II. a Koriolanus.

V roce 2002 se objevil v jedné z hlavních roli kriminálního snímku Červený drak (režie Brett Ratner) a roku 2005 si zahrál ve filmové adaptaci románu John Le Carré Nepohodlný, jehož režie se ujal Fernando Mereilles. Jeho dalším projektem je snímek Merchanta Ivoryho The White Countess (2005). Ve stejném roce také propůjčil hlas postavě Victora Quartermainea v plastelínovém dobrodružství Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka. Ralph Fiennes hraje filmové ztvárnění jedné z nejděsivějších záporných postav literatury, Lorda Voldemorta ve čtvrtém pokračování serie o Harrym Potterovi s nazvem Harry Potter a Ohnivý pohár (2005).

Zahrál si také v jedné z vedlejších rolí snímku Chromophobia od režisérky Marthy Fiennes. V prosinci 2002 se objevil na programu divadla Royal National Theatre v nové hře dramatika Christophera Hamptona The Talking Cure, ve které si pod režijním vedením Howarda Daviese zahrál Carla Junga. V roce 2003 se objevil v RSC v titulní roli Ibsenova dramatu Brand a v roce 2005 hrál Marka Anthonyho ve hře Julius Caesar od Deborah Warner.

Přes deset let žil Ralph Fiennes s herečkou Alexou Kingstonovou, svou někdejší spolužačkou z Akademie, než se s ní 1993 oženil.

JULIE WALTERS - MOLLY  WEASLEYOVÁ

Datum narození: 22.02.1950

Místo narození: Birmingham, Velká Británie

Znamení: Ryby

Životopis:

Vyrůstala se dvěma bratry v dělnické rodině. Kvůli herectví opustila profesi ošetřovatelky. Po třech letech hereckých studií na Polytechnické škole v Manchesteru se na rok připojila k divadelnímu souboru Stables Theatre, pak získala angažmá v liverpoolském divadle Everyman Theatre. Od 1976 působila na londýnských scénách ve West Endu (Garrick, Royal Court, Bush Theatre, Hampstead, Hammersmith, ICA, Warehouse, Piccadilly), kde účinkovala např. ve hrách Sama Sheparda Láskou posedlí, Terrence McNallyho Frankie a Johnny, Williama Shakespeara Macbeth a Tennessee Williamse Tetovaná růže.

Před filmovou kamerou debutovala mimořádně zdařile úlohou kadeřnice Rity Whiteové, toužící po vzdělání, v adaptaci divadelní komedie Willyho Russella Rita (r. L. Gilbert) Za tuto roli dělnické manželky, kterou úspěšně ztělesnila předtím i na londýnských i regionálních jevištích, dostala cenu BAFTA 1983, Zlatý glóbus 1983 a také oscarovou nominaci. Dalšími výraznými postavami, jež jí vynesly alespoň nominace na ceny BAFTA, byly bordelmamá v hořké komedii podle skutečného příběhu Osobní služby a životem zklamaná Vera v příběhu několika hospodyněk, které se učí stepovat, Přidat do kroku.

Po delší době se připomněla výraznou úlohou učitelky baletu Wilkinsonové, za jejíž ztvárnění v tanečním dramatu Billy Elliot získala cenu BAFTA 2000 a byla nominována na Oscara 2000, Zlatý glóbus 2000 a na Evropskou film. cenu 2000. Často vystupovala v TV, kde dosáhla popularity ve dvojici s autorkou a zpěvačkou Victorií Woodovou (mj. revue Talent a seriál Wood and Walters).

Vytvořila také postavu matky v první sezóně sitcomu Tajný deník Adriana Molea a jednu z hlavních rolí v dramatickém seriálu ze zákulisí komunální politiky GBH (1991, Velké britské prázdniny). Za divadelní činnost obdržela Řád britského impéria (O.B.E.; 1999).

STANISLAV LANEVSKI - VICTOR KRUM

Datum narození: 16.05.1985

Místo narození: Sofia, Bulharsko

Znamení: Býk

Životopis:

Stanislav Ianevski se připojil k mladým tvářím Harry Potter a Ohnivý pohár jako Viktor Krum, zástupce Kruvalu v Turnaji tří kouzelníků, který bojuje proti zástupcům Bradavic a Krásnohůlek. Dvacetiletý Stanislav byl pro roli Kruma objeven zcela náhodou, když byl v Anglii na výměnném studijním pobytu. Stanislav už v Británii studoval čtyři roky, kdy jeho školu navštívila castingová režisérka a čirou náhodou zaslechla, jak se s někým baví na chodbě.

Castingová režisérka Fiona Weir jej poté požádala, zda by byl ochoten se zúčastnit konkurzu na roli Viktora Kruma. Stanislav se brzy dostal do čelních míst žebříčku nejvhodnějších adeptů, ale školní rozvrh mu znemožnil, aby se zúčastnil druhého kola, což značně snížilo jeho šance roli získat. Vyžádala si mimořádný konkurz a nakonec se probojoval do nejužšího výběru. Ačkoliv před tím nikdy nehrál, v jeho rodině se herecký talent projevoval a castingová režisérka rozpoznala jeho dobré předpoklady.

Stanislav se poté s režisérkou setkal ještě jednou, kdy byl požádán, aby se ještě setkal s Mike Newellem, režisérem Harry Potter a Ohnivý pohár. Ten mu na schůzce řekl, že roli Victora Kruma získal. Když není Stanislav na placu, kde představuje Viktora Kruma, věnuje se mnoha sportům jako například tenisu, fotbalu, rugby, atletice a plavání.

CLÉMENCE POÉSY - FLEUR DELACOUR

Datum narození: 30.11.1982

Místo narození: Paříž, Francie

Znamení: Střelec

Životopis:

Clémence Poésy si zahrála ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár (2005) Fleur Delacourovou, studentku z krasnohůlské dívčí školy, která se má v Turnaji tří kouzelníků postavit proti Harry Potterovi, Cedrikovi Diggorymu a Viktoru Krumovi. Poésy pro britské diváky tak říkajíc patří k národnímu dědictví. Navzdory tomu, že je z Francie, zahrála si v seriálu BBC Spiknutí střelného prachu královnu Marii Skotskou. Minisérie, kde hrál i Robert Carlyle, natočil Gillies MacKinnon.

Její otec je herec a režisér v tamějším divadle Du Sable a její matka učí Francouzštinu. Má mladší sestru, která chce být také herečkou. Má ráda,když ji babička pozoruje při natáčení a fandí ji.Poprvé si zahrála ve 14 letech. Roli ji dohodil táta a bylo to ve filmu "Dvě hranice",který bohužel v česku nikdy nebyl hrán. Svého filmového agenta dostala v 16 letech. První anglická role byla v BBC filmu Gunpowder. Hrála Mary, Královnu skotů V Anglii si zahrála např. i historickou bitvu. První lehce eroticky film který si střihla se jmenuje Bienvenue chez les Rozes. S Francouzským populárním hercem Carole Bouquet, Jean Dujardinem a Lorgraventem Deutsch. V roce 2006 bude hrát ve filmu Le Grand Meaulnes což je adaptace na knihu Alain Fournier

Role ve Spiknutí střelného prachu byla pro tuto francouzskou herečku první velkou příležitostí v angličtině a dobrá ukázka toho, že je schopna uspět i mimo rodnou Francii v cizojazyčné roli. Patří k nemnoha francouzským herečkám, které umí střídat různé druhy anglického přízvuku, přičemž je schopná jazykově odstínit jak královnu, jíž se dostalo francouzského vychování, tak oduševnělou dospívající Američanku. Po natáčení Harryho v Anglii, se Poésy vydala do Prahy, kde hraje v sérii Revelations z produkce kanálu NBC. Režie se ujala Lili Zanuck a hereckými partnery jsou jí Bill Pullman a Natascha McElhone. V tomto dramatu ze současnosti, který je volně založen na novozákonní biblické knize Zjevení, hraje tato blonďatá dívka nevinného vzhledu dvojroli, jednou z nich je i padlý anděl s morálním dilematem.

Během roku 2005 se tato francouzská hvězda uvázala k několika dalším projektům jak doma, tak v zahraničí. Mezi jinými například v dobovém filmu v režii Laurenta Bouhnika (24 Hours in the Life of a Woman) Mon Prisonnier, kde jí budou kolegy Louis Garrel a François Berléand, a nebo Les Animaux Domestiques, kde si dokonce zahraje hlavní roli. Tento milostný příběh v režii vycházející hvězdy francouzského filmu, Erica Forestiera, se bez příkras dívá na svět televizních reality-show.

Clémence Poésy je ve Francii velmi známá, neboť hrála v řadě snímků ceněných domácí kritikou. V roce 2002 například hrála Ninu Grosse v L'Été d'Olga nebo Magalii Rozes ve snímku Francise Pallaua Vítejte u Rozových , kde se objevila jako dcera herečky Carole Bouquet. K jejímu renomé přispěla i televizní dramata a seriály. V roce 2002 hrála v Hvězda léta od Oliviera Peraye či Tania Boréalis od Patrice Martineau.

Navzdory tomu, že Poésy začala hrát jako velmi mladá na divadle ve hrách Etienne Guicharda Le Dragon a Mai '45 Mai '95 a její filmografie čítá slušnou řádku položek, tvrdí, že se ještě má co učit. Také byla přijata na nejprestižnější francouzskou divadelní školu Conservatoire National.

ROBERT PATTISON - CEDRIK DRIGGORY

Datum narození: 13.5.1986

Místo narození: Londýn, England

Znamení: Býk

Životopis:

Robert Pattison se narodil v Londýně 13.5.1986, začal s herectvím ve svých teenagerských letech v Barnes Theater Company v Londýně. Zahrál si ve hře Macbeth v Old Sorting Office Arts Centre a zkoušel také modeling. Později dostal malou roli v německé produkci filmu The Ring of the Nibelungs (2004) a objevil se ve filmu Vanity Fair (2004) s herečkou Reese Witherspoon. Hrál také ve filmu The Woman Before in May (2005), ale těsně před premiérou byl nahrazen Tomem Rileyem. A konečně - v roce 2005 byl vybrán do role mladého čaroděje Cedrika Diggoriho ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár . Cedrik je student Mrzimoru v Bradavicích a Harryho rival. Bojují nejenom o pohár v soutěži tří kouzelnických škol, ale i o srdce Cho Changové.

Times Online ho nazval jako British Star of Tomorrow (Britská herecká naděje, Britská hvězda zítřka), také se říká, že je nástupcem Judeho Lawa. Robertův vzor je ale Jack Nicholson.

Robert rád sportuje, má rád snowboarding, fotbal a lyžování. Kromě toho hraje na kytaru a klávesy.

 KATIE LEUNG - CHO CHANGOVÁ

Datum narození: 8.8.1987

Místo narození: Skotsko

Znamení: Lev

Životopis:

Katie Leung si v roce 2005 zahrála ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár roli Cho Chang z bradavické koleje Havranspár, která je objektem Harryho zalíbení. Role Cho je pro Katie nejen první profesionální příležitost, ale vůbec první herecká role. Katie se v únoru 2004 zúčastnila veřejného konkurzu, kde roli získala v klání s dalšími 5000 uchazečkami. Před tím neměla s herectvím či náslechy žádnou zkušenost. Na konkurz se dostala čirou náhodu, její otec zahlédl při sledování čínského televizního kanálu reklamu, která inzerovala veřejný konkurz na roli Cho Changové.

Katie si řekla, že by to mohlo být zábavné a rozhodla se vyzkoušet své štěstí, jakkoli původně plánovala, že půjde pro ukrácení dlouhé chvíle nakupovat. V den konkurzu se zařadila do fronty mezi tisíce dívek, které chtěly roli Cho Changové získat. Po úvodní části konkurzu ji nesmírně překvapilo, že se dostala do užšího výběru a že si jí castingová režisérka vyžádala k dalšímu přezkoušení.

Nemaje předchozích hereckých zkušeností, domnívala se, že roli může stěží kdy získat. Po několika dalších konkurzech a kamerových zkouškách ze štábu zavolali její matce, která jí oznámila, že ve čtvrtém dobrodružství Harry Potter a Ohnivý pohár bude hrát roli Cho. Katie je velká fanynka hudby a poslouchá všechny žánry, zejména pak R & B, Pop, Rock a Hip Hop. Hraje na piáno.

MATTHEW LEWIS - NEVILLE LONGIBOTTOM

Datum narození: 27.06.1989

Místo narození: Leeds, West Yorkshire, Anglie

Znamení: Rak

Životopis:

Matthew Lewis je herec, který si v Harry Potter a ohnivý pohár zopakoval roli Neville Longbottoma, Harryho věrného přítele. Matthew se věnuje herectví od pěti let, kdy začal navštěvovat herecký kroužek. Když se v jeho rodném městě Leeds konal veřejný konkurz do série Harry Potter, získal v něm roli Nevilla. Matthew hrál v několika televizních seriálech jako například Heartbeat, City Central, Where the Heart Is, Sharpe, Emmerdale, Dalziel a Pascoe a Some Kind Of Life.

V době, kdy se Matthew nevěnuje herectví, navštěvuje kamarády, čte, poslouchá rock, hraje na počítači sportovní hry (zejména golf) a nebo píše krátké povídky. Po dlouho dobu patřil k tzv. Air Cadets a zcela nedávno se zamiloval do natáčení filmů. Je velkým fanouškem fotbalového klubu v Leedsu.

SHIRLEY HENDERSON - UFNUKANÁ URŠULA

Datum narození: 24.12.1965

Místo narození: Kincardine, Fife, Skotsko, Velká Británie

Znamení: Kozoroh

Životopis:

Pochází z dělnické rodiny. Jako dítě účinkovala ve školním divadelním souboru a vystupovala jako amatérská zpěvačka.

Absolvovala londýnskou Guildhall School of Music and Drama a začínala na divadle (např. Bouře, Zimní pohádka, Eurydiké, Zářivé duše, Romeo a Julie, Mlýn na řece, Anna Weiss) a v TV, kde hrála v seriálu Shadow of the Stone (1987, Stín kamene) a jako host v populárním seriálu Casualty (Ambulance). Prosadila se postavou novinářky Isobel Sutherlandové v krimiseriálu ze skotského venkova Hamish Macbeth (1995-97).

Ve filmu zaujala úlohou Spudovy dívky Gail v kultovní černé komedii Trainspotting (r. D. Boyle). Hrála alkoholickou sopranistku Leonoru Brahamovou v hudebním snímku o vzniku komické opery Mikado proslulé autorské dvojice Gilbert a Sullivan Páté přes deváté (r. M. Leigh) a vytvořila menší role v diváckých hitech Deník Bridget Jonesové a Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Ohnivý pohár.

Za vedlejší postavu upovídané kuchařky Elly v adaptaci románu Willema Elsschota Růžová vila (r. F. Van Passel) byla nominována na Britskou nezávislou filmovou cenu.

TOM FELTON - DRACO MALFOY

Datum narození: 22.09.1987

Místo narození: Londýn, Velká Británíe

Znamení: Panna

Sourozenci: 3 starší bráchové Jonathan, Chris a Ashley

Oblíbený film: Titanic

Oblíbený zpěvák: Eminem, 2pac, Biggie

Nejoblíbenější herečka: Angeliána Jolie

Nejoblíbenější herec: Samuel L. Jacson

Záliby: rybaření, zpívání sporty fotbal, bruslení, basketbal, kriket, plavání, tenis,

Životopis:

Tom Felton hraje Harryho školní nepřítel Draco Malfoy z bradavické koleje Zmijozel. Tom je profesionálním hercem už devět let a na velkém plátně se poprvé objevil v roce 1996 v roli Peagreena ve snímku režiséra Petera Hewitta Pidilidi. V roce 1999 hrál Louise, syna Jodie Foster, ve snímku Anna a král. Objevil se také v několika britských televizních sériích jako například Bugs, ve které hrál Jamese, a v Second Sight, kde hrál po boku Clive Owena roli Thomase Inghama.

Hrál také ve dvou hrách na čtvrtém kanále britského rádia BBC, kde ztvárnil Ioetha v The Wizard of Earthsea a Herkula v Here's to Everyone. Veřejnosti se poprvé představil v roce 1995, kdy hrál v několika špičkových televizních reklamách. Od dětství projevoval známky svého hereckého talentu, ale k jeho koníčkům patří také rybolov. Na ryby chodí při každé volné příležitosti.

JASON ISAACS - LUCIUS MALFOY

Datum narození: 06.06.1963

Místo narození: Liverpool, Anglie

Znamení: Blíženci

Životopis:

Jason Isaacs si v roce 2005 zahrál ve snímku Harry Potter a Ohnivý pohár a zopakoval si tím roli zákeřného Lucia Malfoye, kterého si zahrál již v předchozím díle, nesoucím název Harry Potter a Tajemná komnata (2002). Jeho herecký rejstřík je nesmírně široký a dokazuje, že je jedním z největších hereckých chameleónů své generace a kromě Harryho Pottera se v roce 2005 objevil v příjemné romantické komedii režiséra Rodrigo Garcii Devět životů, kde mu byla partnerkou Robin Wright Penn, dramatu Chumscrubber, kde hrál frustrovaného otce z předměstí, a konečně v Tennis Anyone od režiséra Donalda Loguea, kde ztvárnil sexistickou a nenávistnou filmovou hvězdu.

V roce 2006 dokončil natáčení komedie Friends with Money, v níž byl obklopen skvělými herečkami Catherine Keener Jennifer Aniston, Joan Cusack a Frances McDormand. Ve stejném roce také natáčí film Good, adaptaci slavné divadelní hry, kde si zahraje spolu s Hugh Jackmanem. Jeho dvojrole v pohádce P.J. Hogana Peter Pan - kapitán Hook a pan Darling byla kritiky přijata velmi kladně. Časopis LA Weekly jej nazval "zjevením", britská edice Time prohlásila, že se "zřejmě jedná o nejlepšího kapitána Hooka, který se kdy objevil na plátně".

V roce 2003 jej kritika vynášela podruhé, neboť se objevil v hořkosladké komedii Vášnivost, která získala velmi pozitivní recenze. Jedna z nich od Rexe Reeda jej přirovnávala k "mladému Cary Grantovi". V roce 2001 se objevil v roli kapitána Mike Steelea v úspěšném a kritikou i diváky ceněném filmu Černý jestřáb sestřelen od Ridleyho Scotta.

Jason Isaacs se také v roli mezinárodního špióna objevil po boku Jackie Chana v komedii Tuxedo, velel Nicholasi Cageovi ve snímku Johna Woo Kód Navajo a v ženském oblečení i ve filmu Listopadová romance, v němž si zahráli i Keanu Reeves a Charlize Theron. Od role velitele Williama Tavingtona ve snímku Patriot, kde se Isaacs objevil ve společnosti Mela Gibsona, je na plátně prakticky neustále. Za tuto roli získal nominaci na cenu, kterou každoročně uděluje London Film Critics' Circle.

Z ostatních filmů jmenujme Hranice lásky, divácký hit Armageddon, Dračí srdce, Divorcing Jack a The Last Minute, kde nejen obstojně tančil, ale i zpíval. Mimo jiné hrál v několika filmech svého přítele, režiséra Paula W. Andersona: sci-fi hororu Horizont událostí, Žoldák: Legie zkázy a britském kultovním filmu Shopping. Pokud se však divák bude dívat pozorně, zahlédne jej krátce i v Andersonově sci-fi Resident Evil, Elektře režiséra Roba Bowmana a v některých záběrech experimentálního filmu Mike Figgise Hotel. Isaacs na stříbrném plátně debutoval po boku Jeffa Goldbluma a Emmy Thompson ve filmu The Tall Guy.

Na televizní obrazovce hostoval ve třech epizodách seriálu z produkce NBC The West Wing, kde hrál fotografa v Belfastu a objevil se také v pilotním snímku Brotherhood, který pro televizní kanál Showtime režíroval Phillip Noyce. Poté co Jason Isaacs absolvoval prestižní školu Central School of Speech and Drama v Londýně, hrál ve dvou sezónách v hitové televizní sérii Capital City, která byla zasazena do světa vysokých financí.

Hrál také v minisérii Civvies v režii Lyndy La Plante, v The Fix od Paula Greengrasse a desítkách dalších titulů. Na divadelních prknech v Royal National Theatre ztvárnil roli Louise v produkci Andělé v Americe 1 & 2, hře oceněné Pulitzerovou cenou. Hrál také v Royal Court Theatre, Almeida Theatre, King's Head a pětkrát se představil na divadelním festivalu v Edinburghu. Isaacs se narodil v Liverpoolu a při studiích práva na Bristol University režíroval a nebo hrál ve více než dvaceti hrách. Pokud se zrovna neučí novou roli a nevymýšlí pro ni její specifický přízvuk, vrací se do svého domu v Londýně a pokouší se zjistit, jaký je hlas jeho opravdového já.

GARY OLDMAN - SIRIUS BLACK

Datum narození: 21.03.1958

Místo narození: New Cross, jižní Londýn, Velká Británie

Znamení: Beran

Životopis:

Vyrůstal v neutěšených poměrech jako nejmladší ze tří dětí svářeče, který rodinu opustil, když bylo sedm let. Od mládí se věnoval malování a hře na klavír. Jakmile však uviděl Malcolma McDowella ve filmu Kdyby..., rozhodl se pro herectví.

V roce 1979 ukončil dramatické kurzy na Rose Bruford College v Sidcupu a nastoupil angažmá do York Theatre Royal a poté do Glasgow Citizen's Theatre, s jehož souborem se zúčastnil turné po Evropě a Jižní Americe. Na jevišti londýnského Royal Court Theatre zaujal rolí Scopeyho, za jejíž ztvárnění ve hře Edwarda Bonda Papežova svatba byl vyhlášen Britskou divadelní asociací za nejnadějnějšího herce 1985. V ten sámý rok se podělil s Anthony Hopkinsem o London Critics' Circle Best Actor Award. Účinkoval také v Royal Shakespeare Company.

Po několika TV rolích se prosadil úlohou zpěváka a baskytaristy Sida Viciouse, vůdčí osobnosti punkové skupiny Sex Pistols, o jehož tragickém osudu a výstřední kariéře pojednává polodokumentární formou hudební drama Sid a Nancy (r. A. Cox). Hrdinové, či spíše antihrdinové, které na film. plátně ztělesňuje, se v mnohém podobají někdejším americkým rebelům bez příčiny 50. let i britským mladým rozhněvaným mužům 60. let, neboť se rovněž bouří proti dobovým konvencím, dráždí svými okázalými gesty a jejich rozporuplné životy často končí tragicky.

Těmito rysy se vyznačuje mj. legendární anglický dramatik 60. let Joe Orton, zavražděný ze žárlivosti svým homosexuálním partnerem, spisovatelem Kennethem Halliwellem (Alfred Molina), v životopisném dramatu Nastražte uši (r. S. Frears).

Poč. 90. let přesídlil do USA, kde vytvořil několik postav záporných charakterů, které kolem sebe rozsévají strach a smrt: Lee Harvey Oswald, vrah prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, v politickém thrilleru JFK, upírský hrabě Dracula ve film. adaptaci románu Brama Stokera Dracula, totálně zkorumpovaný a psychopatický policejní agent z protinarkotického oddělení Stansfield, jemuž se vymkne z rukou vražedná akce, v kriminálním snímku Leon.V roce 1995 rozjeli Gary Oldman a manager/producent Douglas Urbanski produkční společnost The SE8 Group, která zaštítila Oldmanův debut Nil By Mouth, který si Oldman i napsal. Tento film otevíral hlavní soutěž 50. ročníku MFF v Cannes a herečka Kathy Burke za roli v tomto snímku získala ocenění v kategorii Nejlepší herečka. Tento film Oldmanovi zajistil prestižní cenu Channel 4 na Edinburgh Film Festival v roce 1997. V roce 1998 získal film Nil By Mouth cenu BAFTA za Nejlepší britský film a Nejlepší scénář, jakož i další nominace v kategorii Nejlepší herec a Nejlepší herečka.

Gary Oldman pracoval např s Ridley Scottem na filmu Hannibal nebo s Tony Scottem na Pravdivé romanci. V letech 1997 a 1998 hrál v Pátém elementu, Air Force One a Ztraceni ve vesmíru. Tyto snímky plus Coppolův Drákula jej umisťují do nevelké skupiny herců, jimž přišly do kina čtyři filmy po sobě a okamžitě se vyšvihly na špici žebříčků návštěvnosti.

V roce 1998 Oldman hrál a po stránce produkce zajišťoval projekt SE8 Group Kandidáti, který byl nominován na tři Oscary. Milovníci televizní série Přátelé si jistě vzpomenou na jeho hostující roli alkoholického doktora, za níž získal nominaci na cenu Emmy. Z ostatních televizních projektů jmenujme Meantime od Mike Leigha a Firmu od Alana Clarka.

V roce 2004 se objevil ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu a to v roli Siria Blacka, Harryho kmotra, který nedávno utekl z vězení v Azkabanu. Z natáčení dalšího pokračování, nesoucího název Harry Potter a Ohnivý pohár (2005) se Gary Oldman přesunul na natáčení filmu režiséra Christophera Nolana Batman začíná, kde ztvárnil Jima Gordona.

Během natáčení (probíhalo v létě 1994 v České republice) životopisného snímku o Ludwigu van Beethovenovi Nehynoucí láska, v němž propůjčil svou zachmuřenou tvář hudebnímu géniovi, se sblížil se svou partnerkou Isabelle Rosselliniovou. Z manželství s Donyou Fiorentinovou (1997-2001) má syny Charlieho (nar. 1999) a Gullivera (nar. 1997).

RICHARD HARRIS - ALBUS BRUMBÁL 1.-2. DÍL

Datum narození: 01.10.1930

Datum úmrtí: 25.10.2002

Místo narození: Limerick, Irsko

Znamení: Váhy

Životopis:

Jako syn z katolické rodiny získal vzdělání v jezuitské škole. Kromě sportu (zejména rugby) se zajímal jen o kino. Herectví studoval na London Academy of Music and Dramatic Art (Lamda), po jejímž ukončení 1956 zahájil hereckou kariéru jako člen divadelní dílny Joan Littlewoodové. Od konce 50. let se uplatnil také před film. kamerou, kde se však musel nejprve spokojovat s vedlejšími party po boku slavných hvězd.

Cestu k mezinárodní kariéře mu otevřela a cenu na MFF v Cannes 1963 a nominaci na Oscara 1963 mu přinesla ústřední postava profesionálního rugbyového hráče Franka Machina, který si vynucuje lásku hrubou silou, v dramatu Ten sportovní život (r. L. Anderson). Mučivým pocitem vnitřní nestabilnosti trpí rovněž inženýr Corrado, u něhož hledá útočiště před přetechnizovaným světem citově frustrovaná manželka jeho kolegy (Monica Vittiová), v psychologickém dramatu Červená pustina (r. M. Antonioni).

Jeho doménou se však staly zejména úlohy drsných, zemitých a houževnatých chlapíků, jež jsou často okolnostmi přinuceni čelit nejrůznějším pohromám a nebezpečím, přičemž neváhají nasadit vlastní život pro záchranu druhých: norský partyzán Knut Straud v dobrodružném dramatu podle skutečné události z 2. světové války Hrdinové z Telemarku (r. A. Mann); anglický lord John Morgan, který se natrvalo usadil mezi Indiány, po jejichž boku bojuje za jejich práva, v sérii dobrodružných filmů Muž zvaný Kůň (r. E. Silverstein), Návrat muže, kterému říkali Kůň (r. I. Kershner) a Nerovný zápas (r. J. Hough); pyrotechnik Fallon, zneškodňující časované nálože na palubě luxusní zaoceánské lodi, v katastrofickém thrilleru Ohrožení Britannicu (r. R. Lester).

V plejádě panovníků, jímž na film. plátně propůjčil svou tvář (Král Artuš a jeho družina, Robin a Mariana, Král větru), vyniká přemýšlivý, ale nemilosrdně puritánský šlechtic a politik Oliver Cromwell, jeden z vůdců anglické buržoazní revoluce 17. století, v historickém velkofilmu Cromwell (K. Hughes); za jeho ztvárnění byl oceněn na MFF v Moskvě 1971. Už od poč. své umělecké dráhy se projevoval jako spontánní a nezkrotný herec, avšak v 70. letech, kdy propadl beznadějně alkoholu, se u něho střídaly stavy apatie a agresivity, což neblaze poznamenalo jak jeho soukromý život, tak i tvůrčí úsilí.

V roce 1970 natočil v Izraeli svůj režijní film. debut, sentimentální drama Rozkvetlé hřiště, v němž vytvořil hlavní roli stárnoucího fotbalového hráče Eitana, k němuž s úctou vzhlíží jeho desetiletý fanoušek. 1990 se vrátil na londýnskou divadelní scénu, kde se představil v Shakespearově Jindřichovi IV. 1968 nahrál hitovou píseň MacArthur's Park, za kterou obdržel Zlatou desku. Je autorem románu Honor Bound (1982, Čestná povinnost) a básnické sbírky I in the Membership of My Days (1973, Já v objetí svých dnů).

V roce 2000 byl v Paříži vyznamenán za celoživotní dílo Cenou Evropské filmové a televizní akademie. 1957-69 měl za manželku divadelní herečku Elizabeth Rees-Williamsovou a jejich syn Damien Harris je film. režisérem. 1975-82 byl ženatý s herečkou Ann Turkelovou. Dne 25.10.2002 umírá na rakovinu.

MICHAEL GAMBON - ALBUS BRUMBÁL 3.-?DÍL

Datum narození: 19.10.1940

Místo narození: Dublin, Irsko

Znamení: Váhy

Životopis:

Gambon svou hereckou kariéru započal v roce 1963 v dublinském divadle Edwards/MacLiammoir Gate Theatre. Byl jedním ze zakládajících členů National Theatre Company v divadle Old Vic, které tehdy spravoval Lawrence Olivier. Tam se objevil v mnohých hrách. Poté působil v souborech Birmingham Repertory a Stephen Joseph Theatre ve Scarborough, kde hrál titulní role v Shakespearových tragédiích Macbeth, Koriolanus a Othello.

V Londýně se poprvé představil v komedii Simona Graye Plně zaneprázdněn a na londýnských scénách pak účinkoval např. v hrách Alana Ackbourna Normanovy výboje a Alice Boys (s Ralphem Richardsonem), Harolda Pintera Staré časy a A. P. Čechova Strýček Váňa. Během svého angažmá v Royal Shakespeare Company si vyzkoušel ústřední party v dílech zejm. současných autorů, např. v Pinterově Zradě a Horském jazyku (1988), v Hamptonových Povídkách z Hollywoodu a v Ayckbournově Sborovém nesouhlasu (za svůj výkon získal Cenu Laurence Oliviera).

Na Broadwayi debutoval 1998 ve hře Davida Hareho Skylight, v níž se poprvé objevil 1995 v londýnském Royal National Theatre. V širší známost vešel titulní úlohou autora detektivek Philipa Marlowea, za jejíž ztvárnění v muzikálovém TV miniseriálu Zpívající detektiv obdržel cenu BAFTA 1986 v kategorii Nejlepší herec a dále také ceny od Broadcasting Press Guild a Royal Television Society. Po Jeanu Gabinovi, Heinzi Rühmannovi, Ginu Cervim a Richardu Harrisovi propůjčil poč. 90. let (podobně jako v tutéž dobu ve Francii Bruno Cremer) tvář legendárnímu komisaři Maigretovi v sérii TV příběhů.

Nezapomenutelnou kreaci, s níž se zapsal do mezinárodního povědomí, předvedl v ústřední postavě odporně vulgárního, surového a mocného gangstera a gurmána Alberta Spicy, proti němuž se vzbouří jeho znechucená manželka (Helen Mirrenová), v provokativním podobenství Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (r. P. Greenaway).

Výraznější role vytvořil také v historických filmech: otec titulní hrdinky (Julia Robertsová), služky dr. Jekylla alias pana Hydea (John Malkovich), v adaptaci románu Valerie Martinové Mary Reilly (r. S. Frears); král Hanun v biblickém příběhu Bible - Starý zákon: Samson a Dalila; vrchní soudce lord Gibson, jehož neteř (Liv Tylerová) se spolčí se dvěma "džentlmenskými" lupiči (Robert Carlyle a Jonny Lee Miller), v dobrodružném snímku z pol. 18. století Plunkett & Macleane (r. J. Scott).

Filmoví fanoušci jej dále znají z rolí ve filmech jako jsou: Layer Cake od Matthewa Vaughna, Božská Julie, Život pod vodou od Wese Andersona, Hráč, Tanec na konci léta, Poslední září, Ospalá díra Tima Burtona, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, Zloději a vyděrači, Charlotte Gray, Gosford Park od Roberta Altmana, Cesta do války od Johna Frankenheimera, The Actors od Conora McPhersona, Andělé v Americe od Mike Nicholse či Krajina střelců od Kevina Costnera.

V roce 2005 se již podruhe objevil v roli Brumbála, moudrého a respektovaného ředitele školy v Bradavicích ve čtvrtém pokračování série o Harrym Potterovi, nesoucím název Harry Potter a Ohnivý pohár. O rok dříve si zahrál stejnou roli ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

MAGGIE SMITH - MINERVA MCGONAGALLOVÁ

Datum narození: 28.12.1934

Místo narození: Ilford, Essex, Anglie

Znamení: Kozoroh

Životopis:

Její otec byl profesorem bakteriologie a patologie na Oxford University. Herectví studovala v Oxford Playhouse School a 1952 zahájila profesionální kariéru rolí Violy v inscenaci Shakespearova Večera tříkrálového. 1954 se zúčastnila Edinburgh Festivalu s revuí Cakes and Ale a 1956 debutovala na Broadwayi v revui Nové tváře roku 1956.

Sezonu 1959-60 působila v londýnském divadle Old Vic a 1963-68 byla členkou londýnského National Theatre, kde slavila úspěch jako Desdemona po boku Laurence Oliviera v Othellovi (1964); v jeho stejnojmenné film. verzi (r. S. Burge) byla za tutéž roli nominována na Oscara 1965. První film. rolí, jíž na sebe výrazně upozornila, byla spolehlivá a oddaná sekretářka Meadová, tajně milující svého šéfa (Rod Taylor), v komediálním dramatu Vlivní lidé (r. A. Asquith).

Vynikající kreaci, odměněnou Oscarem 1969 a cenou BAFTA 1969, předvedla v postavě učitelky z edinburgské dívčí koleje, která se snaží uplatnit své pedagogické metody, ve film. adaptaci hry Jay Pressona Allena Nejkrásnější čas slečny Jean Brodieové (r. R. Neame). Znovu byla navržena na Oscara 1972 díky úloze výstřední tetičky Augusty, o jejíž dobrodružné cestě kolem světa vypráví komedie podle románu Grahama Greena Cestování s tetičkou (r. G. Cukor).

Z následujících několika rolí, které vytvořila ve film. přepisech detektivek Agathy Christie (Smrt na Nilu, Zlo pod sluncem) a dramatických děl Neila Simona (Vražda na večeři, Apartmá v Kalifornii), vyniká zejména herečka Diana Barrieová, za jejíž ztvárnění v komediálním dramatu Apartmá v Kalifornii (r. H. Ross) obdržela Oscara 1978. O tom, že jí není cizí ani poloha komické a ironické nadsázky, přesvědčila v úloze kariéristické manželky venkovského lékaře (Michael Palin), která jí v černé komedii z poválečné Anglie Soukromá slavnost (r. M. Mowbray) vynesla cenu BAFTA 1984, Zlatý globus, Variety Club Award a také nominaci na Oscara.

Působivý výkon, vyznamenaný cenou BAFTA 1986 a nominací na Oscara 1986, podala v postavě staropanensky zahořklé gardedámy Charlotte Bartlettové ve film. adaptaci románu E. M. Forstera Pokoj s vyhlídkou (r. J. Ivory). Podobného ladění je i role osamělé, velmi zbožné Irky, kterou ztělesnila ve filmu Osamělá vášeň Judith Hearneové (r. J. Clayton) a díky níž se stala laureátkou ceny BAFTA 1988.

V poslední době se objevila na film. plátně jako londýnská babička Wendy ve výpravné pohádkové fantazii Hook (r. S. Spielberg), jako matka představená v komediích Sestra v akci (r. E. Ardolino) a Sestra v akci 2 (r. B. Duke), jako přísná a nepříjemná hospodyně Medlocková ve film. přepisu knihy Frances Hodgson-Burnettové Tajemná zahrada (r. A. Hollandová), jako upjatá vdova po bývalém velvyslanci lady Hester v retrosnímku Čaj s Mussolinim (r. F. Zeffirelli).

Vedle práce před film. kamerou se zároveň věnuje divadlu; dramatik Peter Shaffer pro ni napsal ve své hře Lettice a Lovage (1986) titulní roli Lettice Douffetové, za kterou získala v broadwayské inscenaci cenu Tony 1989. V prosinci 1999 se představila na jevišti londýnského Queens Theater v titulní roli výstřední slečny Shepherdové v tragikomedii Alana Bennetta Dáma v přívěsném voze.

V roce 2001 získala nominace na Oscara, Zlatý globus a cenu BAFTA za roli v ceněném filmu Roberta Altmana Gosford Park. Dame Maggie Smith byla k vidění v Klubu odložených žen (2004) pod režijním vedením Charlese Dance, kde si zahrála ve společnosti Judi Dench, a v Můj dům v Umbrii (2003) od Richarda Loncrainea, kde po jejím boku hrál Chris Cooper. Za svou roli v tomto filmu získala cenu Emmy.

Do podvědomí mnoha diváků se Maggie Smith dostala díky své roli profesorky McGonagallové ve filmových zpracováních příběhů o Harrym Potterovi od spisovatelky J.K. Rowlingové. Nejprve v roce 2001 ve snímku Harry Potter a Kámen mudrců, následující rok v Harrym Potterovi a Tajemné komnatě, roku 2004 v Harrym Potterovi a vězeni z Azkabanu a následně v Harrym Potterovi a Ohnivém poháru.

Nejdůležitějšímimi projekty v televizi byly Mrs. Silly z produkce kanálu Granada, za níž získala cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herečka; Momento Mori z produkce BBC, Suddenly Last Summer a Talking Heads: Bed Among the Lentils, za které získala Royal Television Society Award v kategorii Nejlepší herečka. Dále se objevila v projektech BBC Všichni královi vojáci a David Copperfield. V roce 1990 dostala od královny titul Dame a nyní tedy celé její jméno zní Dame Maggie Smith. V roce 1991 byla oceněna Hamburg Shakespeare Prize a stala se patronkou British Film Institute. V roce 1993 získala stříbrnou cenu BAFTA a stala se patronkou Jane Austen Society. V letech 1967-75 byla manželkou herce Roberta Stephense a roku 1976 se provdala za spisovatele Beverleyho Crosse.

ALAN RICKMAN - SEVERUS SNAPE

Datum narození: 21.02.1946

Místo narození: Hammersmith, Londýn, Anglie

Znamení: Ryby

Životopis:

Po rodičích je irsko-velšského původu. Vystudoval design na Chelsea School of Art a tři roky pracoval s návrhářskou skupinou, než se rozhodl stát se hercem. Jako šestadvacetiletý začal studovat herectví na Royal Academy of Dramatic Art (RADA) v Londýně a poté se připojil k souboru Birmingham Repertory Theatre Company. Krátce pak působil v londýnském divadle National Theatre, než se stal členem Royal Shakespeare Company (1985-87), v jejíž inscenaci hry Christophera Hamptona podle Laclosova románu v dopisech Nebezpečné známosti zaujal rolí záletného vikomta Valmonta.

V téže úloze amorálního svůdce a manipulátora lidských citů hostoval také na Broadwayi, kde byl za svůj výkon nominován na cenu Tony 1987. Hrál i v dalších divadelních inscenacích, např. v Čechovově Rackovi a Shakespearových hrách Troilus a Cressida a Hamlet. Do širšího diváckého povědomí vstoupil jako odporný i komický lotr Obadiah Slope v TV seriálu Barchesterská kronika.

Před film. kamerou se prosadil hned svou první rolí Hanse Grubera, sebejistého šéfa teroristického komanda, které je při svém přepadení přepychového mrakodrapu zneškodněno jediným neohroženým policistou (Bruce Willis), v akčním thrilleru Smrtonosná past (r. J. McTiernan). Podobnými rysy přitažlivého ničemy se vyznačuje také šerif z Nottinghamu, za jehož ztvárnění v historické legendě Král zbojníků Robin Hood (r. K. Reynolds) získal cenu BAFTA 1991.

Ve zcela odlišné poloze se předvedl v psychologickém dramatu Zavři mé oči (r. S. Poliakoff), v němž ztělesnil finančníka Sinclaira Bryanta, který pomůže své manželce (Saskia Reevesová) vymanit se z incestního sourozeneckého vztahu. Účinkoval také v TV, např. jako host v epizodě Murder, Obliquely (Láska si nevybírá - ČTV; r. Alfonso Cuaron) z kriminálního seriálu Fallen Angels (Padlí andělé) a v seriálech Revolutionary Witness (Revoluční svědek) a Spirit of Man (Lidský duch).

Za titulní roli ruského šarlatána a samozvaného mnicha Grigorije Rasputina v životopisném TV snímku Rasputin obdržel Zlatý glóbus 1996 a cenu Emmy 1996. V Londýně inscenoval 1995 divadelní hru Zimní host, jejíž film. verzí s Emmou Thompsonovou debutoval i jako film. režisér. V roce 1991 se A. R. opět připomněl na divadle v Londýně a Edinburghu, kde účinkoval ve hře Toma Stopparda Tango.

V říjnu 1998 se představil po boku Helen Mirrenové jako Antonius na jevišti londýnského Royal National Theatre v Shakespearově tragédii Antonius a Kleopatra

IAN HART - PROFESOR QUIRRELL

Datum narození: 08.10.1964

Místo narození: Liverpool, Velká Británie

Znamení: Váhy

Životopis:

Pochází ze tří dětí z katolické rodiny. Jako osmnáctiletý byl přijat v Londýně do divadelní školy, kterou však po dvou týdnech opustil. Vystřídal různá zaměstnání v divadlech, ale i mimo ně (pracoval v kuchyních, na farmě a v továrně na plasty).

Od pol. 80. let se začal herecky uplatňovat v TV a ve filmu, kde na sebe upozornil úlohou liverpoolského hudebníka Johna Lennona v životopisném snímku o začátcích skupiny Beatles s názvem Backbeat (r. I. Softley). Tutéž autentickou postavu ztělesnil také později v TV dramatu Dva z nás.

První umělecké úspěchy zaznamenal v pol. 90. let, kdy získal za své výkony prestižní mezinárodní ocenění. Evropskou film. cenu Felixe 1995 mu vynesla hlavní role idealistického liverpoolského komunisty Davida Carra, o jehož zkušenostech ze španělské občanské války pojednává politické drama Země a svoboda (r. K. Loach).

Za vedlejší part psychopatického unionistického zabijáka Gingera v politickém dramatu z Belfastu 70. let Nic osobního (r. Th. O'Sullivan) obdržel Volpiho pohár na MFF v Benátkách 1995.

Vrcholem dosavadní trojnásobné spolupráce s režisérem Neilem Jordanem je role ostýchavého detektiva Parkise v milostném dramatu Hranice lásky podle románu Grahama Greena Konec dobrodružství.

Výraznou hereckou kreaci, jež byla oceněna na MFF v Karlových Varech 2000, předvedl v úloze sympatického řidiče kamionu Clivea, který pomáhá londýnské právničce (Lena Headeyová) s převozem alkoholického otce (Stellan Skarsgård) za umírající matkou (Charlotte Ramplingová), v psychologické road movie Aberdeen (r. H. P. Moland).

Jeho jevištní činnost je spojena zejm. s divadly Playhouse v Liverpoolu (Psí odpoledne, Breezeblock Park Willyho Russella, The Holiday Philipa Barryho), s Sherman Theatre v Cardiffu (Kureishiho Moje krásná prádelnička), Everyman v Cheltenhamu (Büchnerův Vojcek) a Gate Theatre v Dublinu (Pinterův Návrat domů, s nímž se představil v červenci 2001 v New Yorku).

WARWICK DAVIS - PROFESOR KRATIKNOT

Datum narození: 03.02.1970

Místo narození: Epsom, Anglie

Znamení: Vodnář

Životopis:

Herecká kariéra potkala Warwicka Davise v podstatě úplně náhodou. V roce 1981 zaslechla jeho babička v rádiu oznámení, že se hledají lidé nižší než 120 cm do role ve filmu Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho. Přestože byl původně obsazen jako komparzista, jeho gesta a pohyby se natolik shodovaly s představami George Lucase o chování Ewoků, že jej přeobsadil do role Wicketa - jednoho z hlavních "zvířecích" hrdinů filmu. V letech 1984 a 1985 se pak objevil ve dvojici televizních filmů o Ewocích Caravan of Courage a Bitva o planetu Endor.

V roce 1985 si také zahrál s Davidem Bowiem ve fantasy filmu Labyrint, o dva roku později obsadil hlavní roli ve filmu Rona Howarda Willow. Titulní postava tototo snímku mu byla psána přímo na tělo a Warwick dostal poprvé možnost odložit masku a zahrát skutečné emoce. Po úspěchu tohoto snímku se Warwick Davis vrátil na televizní obrazovku v seriálu The Chronicles of Narnia. Krátce poté si zahrál v televizních filmech Prince Caspian and the Voyage of the Dawn Treader a The Silver Chair.

Film Skřítek, v němž se poprvé ve své kariéře objevil v záporné roli, získal kultovní status a navázalo na něj dalších 5 pokračování. V roce 1995 si zahrál v seriálu Gulliverovy cesty a o dva roky později byl přizván ke spolupráci na filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba, v němž ztvárnil hned tři různé role - Walda, Weazela a dokonce i slavného Yodu ve scénách, které vyžadovaly, aby jeho postava chodila. Poté přibyly do jeho filmografie filmy O potrhlém skřítkovi a The White Pony, seriál Desáté království, sitcom The Fitz a televizní film Zimní pohádka.

V roce 2001 si zahrál ve filmové adaptaci knižního hitu Harry Potter a Kámen mudrců, v němž obsadil role profesora Kratiknota a skřetího pokladníka v bance. Kratiknota si zahrál také v pokračováních Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu a Harry Potter a Ohnivý pohár. V roce 2005 si kromě Harryho Pottera a ohnivého poháru zahrál ve filmu režiséra Stopařův průvodce po Galaxii, kde se objevil jako robot Marvin.

Pracoval také na filmech z produkce BBC: Vražedná místa: Království kostí a Dr. Terrible's House of Horrible. Warwick Davis se věnuje také divadlu. Na filmovém plátně vyniká především díky své výšce 1.07 metru. Od roku 1991 je jeho manželkou méně známá herečka Samantha Davis, s niž má 2 děti.

KENNETH BRANAGH - ZLATOSLAV LOCKHART

Datum narození: 10.12.1960

Místo narození: Belfast, Severní Irsko, Velká Británie

Znamení: Střelec

Životopis:

Pochází z protestantské řemeslnické rodiny. Od svých deseti let vyrůstal v anglickém Readingu. Od mládí psal verše a četl náruživě Shakespeara, který ho osudově ovlivnil. Svá herecká studia na Royal Academy of Dramatic Art (RADA) v Londýně si platil z honorářů za účinkování v TV seriálech jako rodinná sága Billy aj. Pozornost vzbudil 1981 svou absolventskou rolí Hamleta.

Ještě víc zintenzívnil spolupráci s TV a zároveň velmi aktivně působil na různých divadelních scénách (West End, Upstream Theatre a Greenwich Theatre). Byl angažován do Royal Shakespeare Company ve Stratfordu, kde 1984 sklidil úspěch v titulní úloze Shakespearova Jindřicha V., kterého pak hrál také ve film. verzi, s níž debutoval 1989 jako film. režisér. 1985 založil vlastní divadelní soubor Renaissance Theatre Company a v rámci jeho repertoáru zinscenoval jako režisér a herec několik Shakespearových a také vlastních her (mj. Veřejný nepřítel, Tell Me Honestly).

První výraznou film. roli, archeologa a válečného veterána Charlese Moona, kterého pronásledují tíživé vzpomínky z fronty, vytvořil v psychologickém dramatu Měsíc na venkově (r. P. O'Connor). Mezinárodní popularitu, dvě nominace na Oscara 1989, cenu BAFTA 1989 a dvě ceny Felixe 1990 získal za herecký výkon a režii výpravného historického snímku Jindřich V., po jehož úspěšném uvedení začal být přirovnáván k Laurenci Olivierovi a Orsonu Wellesovi, pro něž se stala Shakespearova díla také osudovou uměleckou vášní (režíroval filmy Hamlet, Mnoho povyku pro nic a Marná lásky snaha).

Druhým svým filmem, psychothrillerem Znovu po smrti, v němž navíc zvládl dvojroli soukromého detektiva Mika Churche a popraveného skladatele Romana Strausse, se pokusil o úvahu na téma převtělování a možného vlivu minulého života protagonistů na jejich život současný. Je autorem vlastní autobiografické knihy Beginning (1988, Začátek) a režisérem krátkého snímku Swan Song (1992, Labutí píseň), nominovaného na Oscara.

Za vynikající přínos filmu dostal od Britské akademie film. a televizního umění (BAFTA) Cenu Michaela Balcona (1993). Do 1995 byl ženatý s herečkou Emmou Thompsonovou, s níž spolupracoval už od studentských let na všech svých divadelních a film. projektech.

DAVID THEWLIS - REMUS LUPIN

Datum narození: 20.03.1963

Místo narození: Blackpool, Lancashire, Velká Británie

Znamení: Ryby

Životopis:

Začínal jako rockový kytarista. K herectví se dostal tak, že následoval své dva spoluhráče ze skupiny ve studiu na londýnské divadelní škole Guildhall School of Music and Drama. Další hereckou průpravu získal v klasickém repertoáru na jevištích londýnských divadel The Barbicon, Royal Court a Young Vic.

Účinkoval v úspěšném komediálním seriálu TV stanice BBC Only Fools and Horses (Jen blázni a koně). Mezinárodní úspěch a řadu ocenění (mj. cena na MFF v Cannes 1993, Cena newyorských film. kritiků 1993) mu přinesla ústřední postava cynického tuláka Johnnyho ve film. studii odcizené londýnské společnosti Nahý (r. M. Leigh).

Výrazné role vytvořil zejm. v historických filmech americké i francouzské provenience: prostopášný francouzský básník Paul Verlaine, který neustále opouští manželku (Romane Bohringerová) zmítán bouřlivým milostným vztahem s mladým básníkem Rimbaudem (Leonardo DiCaprio), v životopisném dramatu Úplné zatmění (r. A. Hollandová); obětavý lékař a kvaker John Pearce v přepisu románu Rose Tremainové z období restaurace v Anglii 17. století Čas smyslnosti (r. M. Hoffman); nelítostný král Einon v legendě Dračí srdce (r. R. Cohen).

Přestože se ve druhé pol. 90. let objevuje nejčastěji v hollywoodských produkcích, hlavní role dostává spíš od evropských tvůrců: osamělý klavírista Jason Kinski, o jehož vztahu s mladou africkou služebnou (Thandie Newtonová) vypráví drama podle knihy Jamese Lasduna V obležení (r. B. Bertolucci).

Je scenáristou, režisérem, autorem hudby a producentem krátkého hraného snímku o setkání policisty (Robert Pugh) a delikventní dívky (Kathy Burkeová) na sklonku noci Hello, Hello, Hello (1995; nominace na cenu BAFTA). Věnuje se také psaní, malířství a hudbě. Jeho manželkou byla herečka Sara Sugarmanová.

EMMA THOMPSON - PROFESORKA TRELAWNEYOVÁ

Datum narození: 15.04.1959

Místo narození: Londýn, Velká Británie

Znamení: Beran

Životopis::

Pochází z divadelnické rodiny; je dcerou anglického herce a režiséra Erica Thompsona a herečky Phyllidy Lawové. Dříve než ukončila 1982 studia anglické literatury na Cambridge University, vystupovala tři roky s divadelním souborem Footlights na scéně edinburghského divadla Fringe. Na univerzitě se aktivně věnovala divadlu; jako herečka, spoluautorka, spolurežisérka a spoluproducentka se podílela na ženské revui Ženská hodinka a dokonce uspořádala svou vlastní show Short Vehicle.

Při inscenování hry Johna Osborna Ohlédni se v hněvu v londýnském West Endu byla partnerkou svého manžela, herce, dramatika a režiséra Kennetha Branagha (rozvedla se s ním 1995), s jehož souborem Renaissance Theatre absolvovala světové turné se Shakespearovými dramaty Král Lear a Sen noci svatojánské. Uplatnila se také v TV, mj. v pravidelných komediálních pořadech Alfresco (1984) a Tutti Frutti (1987), v epickém seriálu podle románové série Olivie Manningové Válečné štěstí (dvě ceny BAFTA) a ve vlastních pořadech Thompson a The Emma Thompson Special; jako host se objevila v britském seriálu The Young Ones (Klub mladých) a v populárním americkém seriálu Cheers (Na zdraví! - ČTV).

Před film. kamerou debutovala až jako třicetiletá úlohou zdravotní sestry Kate Lemonové, do níž se zamiluje americký herec (Jeff Goldblum), v komedii Vysoký chlapík. Do mezinárodního diváckého povědomí vstoupila díky filmům K. Branagha, v nichž vytvořila po jeho boku zcela protikladné typy hrdinek: francouzská princezna a posléze manželka anglického krále Kateřina ve film. adaptaci Shakespearova historického dramatu Jindřich V., zavražděná klavíristka Margaret Straussová a tajemná dívka Grace v psychothrilleru Znovu po smrti, introvertní nakladatelka Maggie v melodramatické komedii Petrovi přátelé a výřečná šlechtična Beatrice v ekranizaci Shakespearovy milostné komedie Mnoho povyku pro nic.

Působivou kreaci, oceněnou Oscarem 1992, Zlatým glóbem 1992 a cenou BAFTA 1992, předvedla v postavě londýnské intelektuálky německého původu Margaret Schlegelové, která je spolu se svou citově přepjatou sestrou (Helen Bonham Carterová) osudově poutána k cizímu venkovskému sídlu, ve film. přepisu románu Edwarda Morgana Forstera Howards End.

V poněkud dramaticky tlumenější poloze pojala úlohu slečny Kentonové, zářivě soucitné hospodyně, o jejímž nenaplněném milostném vztahu k majordomovi (Anthony Hopkins) ze šlechtického sídla vypráví psychologický snímek podle románu Kazua Ishigura Soumrak dne.

Jiným nervně energickým projevem obdařila další svou výraznou postavu, advokátku Gareth Peirceovou, které se podaří prokázat nevinu irského mladíka (Daniel Day-Lewis), nespravdlivě odsouzeného na doživotí z údajného terorismu, v politickém dramatu Ve jménu otce. Velký mezinárodní úspěch jí přinesla spolupráce na film. adaptaci romantického románu Jane Austenové Rozum a cit.

Jako autorka scénáře k tomuto filmu získala Oscara 1995, Zlatý glóbus 1995 a nominaci na cenu BAFTA 1995. Řadou ocenění (mj. Zlatý glóbus 1995, cena BAFTA 1995 a nominace na Oscara 1995) byl odměněn její výkon v úloze uvážlivé Elinor Dashwoodové, která se po řadě nedorozumění dočká naplnění svého citu k londýnskému mladíkovi (Hugh Grant).

Za hostování v komediálním seriálu Ellen získala cenu Emmy 1998. Ze vztahu s hercem Gregem Wisem, kterého poznala při natáčení Rozumu a citu, se jí narodila dcera Gaia Romilla (nar. 1999). Herectví se věnuje také její mladší sestra Sophie Thompsonová.

BRENDAN GLEESON - POŠUK MOODY

Datum narození: 09.11.1955

Místo narození: Belfast, Jižní Irsko, Velká Británie

Znamení: Štír

Životopis:

Brendan Gleeson je jedním z nejznámějších herců, kteří se kdy narodili v Dublinu a v Harry Potter a Ohnivý pohár (2005) hraje "Pošuka" Moodyho, bradavického učitele předmětu "obrana proti černé magii". Sám Gleeson je bývalý učitel, který zběhl ke své velké lásce, herectví, a připojil se k irské herecké společnosti Passion Machine. Záhy dostal svou první velkou roli ve filmu I Went Down, za níž následoval kritiky i diváky vysoce ceněný snímek Johna Boormana Generál.

Jeho výkon v Generálovi mu v roce 1998 zajistil ceny za nejlepší herecký výkon na Boston Society of Film Critics' Awards, na ALFS, a v roce 1999 i cenu od London Film Critics a Best Actor Award na Irish Film & Television Awards. Během několika let se Gleesonovo jméno stalo zárukou kvality, neboť se objevil v některých velice úspěšných filmech, hrál např. zlého krále Menelaa ve snímku Troja od Wolfganga Petersena, v roli Augusta Nicholsona se objevil ve Vesnici M. Night Shyamalana, hrál v Návrat do Cold Mountain od Anthony Minghelly, Království nebeském od Ridleyho Scotta a Breakfast on Pluto v režii Neila Jordana.

Gleesonův vzestup ke slávě se započal rolí ve snímku Jima Sheridana Pastvina, po němž následovaly menší role ve filmech jako Navždy a daleko či Cesta na západ. Brzy poté se o něj začal zajímat i Hollywood a proto se v roli Hamishe objevil po boku Mela Gibsona ve snímku Statečné srdce. Z dalších snímků jmenujme Mission Impossible II od Johna Woo, A.I. : Umělá inteligence, Agent z Panamy od Johna Boormana, Krajina mé lebky, 28 dní poté od Danny Boylea a Gangy New Yorku v režii Martina Scorseseho.

Na divadelních prknech se objevil ve hrách King of the Castle, The Plough and the Stars, Prayers of Sherkin, The Cherry Orchard a v Gaiety Theatre ve hře The Paycock, která byla velmi vřele přijata i na Chicago Theatre Festival. V roce 2001 se vrátil na divadelní prkna do dublinského divadla The Peacock Theatre, aby se tam objevil ve hře On Such as We z pera Billy Roche, jejíž režie se ujal Wilson Milam. Dříve se objevil také v televizních snímcích The Treaty, Nezvaný a Únos.

ROBBIE COLTRANE - RUBEUS HAGRID

Datum narození: 30.03.1950

Místo narození: Rutherglen, Skotsko

Znamení: Beran

Životopis:

Je synem soudního chirurga a klavíristky. Vystudoval malířství, kresbu a film na Glasgow School of Arts. Na začátku své kariéry produkoval a režíroval padesátiminutový dokument Young Mental Health (1973, Mladé duševní zdraví). Jako herec začínal na divadle; zúčastnil se turné po amerických univerzitách s tvůrčí dílnou San Quentin Theatre Workshop.

Působill pak na řadě regionálních i londýnských divadelních scén (např. Oxford Theatre Group, Citizens Theatre, Traverse Theatre, Borderline Theatre, Hampstead Theatre, Bush Theatre), kde se představil v hrách současných autorů, např. Mika Leigha Dick Whittington, Johna Byrnea The Loveliest Night of the Year a Slab Boys, Alberta Innaurata The Transfiguration of Benno Blimpie, Ricka Clucheyho The Bug a Keitha Dewhursta The End Game.

Proslavil se jako člen komediální skupiny The Comic Strip, jejíž pravidelné pořady (mj. Comic Strip Presents) uvádí Channel Four (čtvrtý program britské TV). Má na svém kontě řadu TV rolí; za hlavní úlohu psychologa Fitze v seriálu Cracker (Bedna - ČTV) získal ceny BAFTA (1993, 1994, 1995). Před film. kamerou se uplatňuje převážně ve vedlejších komediálních i dramatických partech: mechanik Tomáš, podivínský kamarád ryzího prosťáčka (Bob Hoskins), v melodramatu Mona Lisa (r. N. Jordan); kardinál Scipione Borghese v životopisném snímku o kontroverzním malíři Caravaggio (r. D. Jarman).

Další jeho role byla válečný londýnský zbohatlík Victor Hazell, který svým agresivním vpádem rozvíří poklidný život malé vesničky, v komedii Danny, světový šampion (r. G. Millar); rytíř Falstaff v přepisu Shakespearova historického dramatu Jindřich V. (r. K. Branagh); bývalý důstojník KGB Valentin Žukovskij v bondovkách Zlaté oko (r. M. Campbell) a Jeden svět nestačí (r. M. Apted).

Několikrát spolupracoval s režisérem Peterem Richardsonem, který mu svěřil např. hlavní roli poctivého venkovského kněze Davea Albiniziho, který se díky počítačové chybě stane novým papežem, v satirické komedii Papež musí zemřít (1991).

Robbie Coltrane hraje jednoho z nejpopulárnějších hrdinů filmové série o Harrym Potterovi, Rubea Hagrida, vychovatele a příležitostného učitele, který je blízkým přítelem Harryho, Rona i Hermiony. Coltrane je v britském filmu a televizi jedním z nejobsazovanějších a nejrespektovanějších herců, který získal již mnoho ocenění. Kromě již výše jmenovaných byl např.v letech 1993 oceněn v kategorii Nejlepší herec na Broadcasting Press Guilds Awards, v kategorii Nejlepší herec cenou Silver Nymph Award na Monte Carlo Television Festival v roce 1994, v roce 1994 získal pohár Royal Television Society Award a dále také FIPA's Best Actor Award a CableACE Award za Nejlepšího herce ve filmu nebo minisérii.

Z dalších filmů, ve kterých si zahrál jmenujme Dannyho parťáci 2, kde se ujal role Macui, samozřejmě Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár za něž získal nominace na cenu BAFTA, na London Film Critics Circle Award v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli. Byl také nominován na Scottish Screen's Best Actor Award.

Z ostatních snímků: Z pekla od Allena a Alberta Hughesových, nebo také snímcích Vzkaz v láhvi, Buddy; The Pope Must Die, Jindřich V., Let it Ride, Úplní začátečníci, Defense of the Realm, Jeptišky na útěku, za kterou byl v roce 1991 na Evening Standard British Film Awards oceněn The Peter Sellers Award For Comedy.

ROGER LLOYD-PACK - BARTY SKRK

Datum narození: 08.02.1944

Místo narození: Londýn, Anglie

Znamení: Vodnář

Životopis:

Roger Llloyd-Pack je herec, který disponuje širokou škálou nadání. Jeho patrně nejznámější rolí je Trigger v televizní sérii Only Fools and Horses z produkce BBC, nicméně fanoušci si na něj vzpomenou i z role Owena Nesbitta v sérii BBC The Vicar of Dibley (1994). Lloyd-Packovi byly doposud nabízeny role jak v britských, nezávislých evropských, tak hollywoodských produkcích.

Objevil se ve filmech jako Šumař na střeše, Interview s upírem, The Young Poisoners Handbook, The Hollow Reed, Mstitelé či nedávno ve Vanity Fair po boku Reese Witherspoon.Roger Lloyd-Pack je všestranným hercem a objevil se ve snímcích Dirty Deeds, Heartbeat, Tom Jones, Kavanagh, Oliver Twist, Born & Bred, The Bill a Where the Heart Is. Je i úspěšným divadelním hercem a hrál v mnoha představeních na slavných scénách jako jsou Lyric, Old Vic, National a také Donmar Theatre.

Za role ve hrách Wild Honey a One for the Road získal cenu v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli. V divadle Donmar se objevil ve hrách Futurists, Roserholm, School for Wives, Flea in her Ear, Art a The Dark. Lloyd-Pack v roce 1984 získal British Theatre Association Drama Award.

V roce 2005 si zahrál roli Barty Skrka ve čtvrtém pokračování ze série o Harrym Potterovi s názvem Harry Potter a Ohnivý pohár.

DAVID TENNANT - BARTY SKRK JUNIOR

Datum narození: 18.04.1971

Místo narození: Skotsko

Znamení: Beran

Životopis:

David Tennant se narodil v roce 1971 ve Skotsku. Zahrál si např. ve snímcích Stephena Fry: Bright Young Things (2003), Free Jimmy (2006) a The Deputy (2004)
Jako herec Royal Shakespeare Company ztvárnil desítky rolí jako jsou například Touchstone v As You Like It, Romeo v Romeo and Juliet, Antifol Syrakúský v The Comedy of Errors a Jack Absolute v představení The Rivals. V roce 2003 byl nominován na Laurence Olivier Theatre Award v kategorii Nejlepší herec za svůj výkon z roku ve hře Lobby Hero. Ta se v roce 2002 hrála v Donmar Warehouse a v New Ambassador's Theatres.

V televizi se Tennant objevíl Cassanova ve stejnojmenném snímku. Hrál také ve známých televizních sériích jako jsou například Mrs Bradley Mysteries, People Like Us, Love in the 21st Century a Foyle's War. V roce 2005 si zahrál roli Bartyho Skrka Juniora (syna Bartyho Skrka) ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár.

PREDRAG BJELAC - IGOR KARKAROV

Datum narození: 30.06.1962

Místo narození: Jugoslávie

Znamení: Rak

Životopis:

Pedja Bjelac zahájil hereckou kariéru ve své rodné Jugoslávii, kde je dodnes jednou z předních osobností televize a filmu. Hrál například v Stůj při mně a 120 SA 80. V posledních letech se stává součástí různých evropských filmových produkcí jako byly francouzské Harrisonvy květy či belgický The Final Victim. Americké i evropské publikum jej mohlo vidět v bláznivé komedii Eurotrip. V televizi se objevil ve snímcích z produkce NBC - Cries of Innocence, Arianin boj a Děti duny. V Anglii se Bjelac objevil ve dvoudílném televizním filmu Válečníci, kde mu byli hereckými partnery Damian Lewis a Ioan Gruffudd; hrál také v Charles II. po boku Rufuse Sewella. V roce 2005 ztvárnil roli tajemného ředitele chlapecké školy v Kruvalu, Igora Karkarova ve čtvrtém pokračování filmu o Harrym Potterovi, nesoucím název Harry Potter a Ohnivý pohár.

ROBERT HARDY - POPLETA

Datum narození: 29.10.1925

Místo narození: Cheltenham, Gloucestershire, Velká Británie

Znamení: Štír

Životopis:

Zkušený divadelní herec Robert Hardy hraje ministra kouzel Kornelia Popletala. Hardy začínal v Shakespearově divadle ve Stratfordu v roce 1949, kde odehrál mnoho sezón. Mnoho diváků si jej pamatuje díky roli Winstona Churchilla v The Wilderness Years.

TIMOTHY SPALL - ČERVÍČEK

Datum narození: 27.02.1957

Místo narození: Londýn, Velká Británie

Znamení: Ryby

Životopis:

Timothy Spall je už více než 20 let pro filmové a televizní diváky známou tváří. Nejprve váhal mezi kariérou herce a profesionálního vojáka. Díky velmi příznivému ohlasu, jaký zaznamenal za své ztvárnění role lva ve školním divadelním představení Čaroděje ze země Oz se rozhodl věnovat herectví. Po studiích na londýnské Royal Academy of Dramatic Arts (RADA) působil v souborech Birmingham Repertory Theatre a Royal Shakespeare Company. Tehdy se objevil v roli Barryho v sérii BBC Auf Wiedersehen Pet.

Natočil více než 30 filmů, jako například psychologickou tragikomedii Tajnosti a lži , která vypráví o majiteli fotoateliéru na londýnském předměstí Maurice Purleym, jehož sestra (Brenda Blethynová) se sblíží se svou nemanželskou dcerou černé pleti (Marianne Jean-Baptisteová) nebo příběh o smolařském Aubreym, jemuž nepřijde ani jeden zákazník na otvírací večer jeho nové restaurace, v hořké komedii Život je sladký. Oba tyto filmy natočil pod režijní taktovkou Mike Leigha. Zaslouženě za ně získal ceny BAFTA, nominace na London Film Critics' Circle Award v kategoriích Nejlepší herec a Nejlepší herec ve vedlejší roli. Další nominace získal od British Independent Film Awards a London Film Critics' Circle v kategoriích Nejlepší herec a Nejlepší herec za vedlejší roli v Lucky Break (2001), v režii Petera Cattaneoa. A dále nominaci od British Industry Film Awards a Europe Film Awards za Leighovo Všechno nebo nic. Spall v roce 2004 dotočil Řadu nešťastných příhod, kde se objevil ve společnosti Jim Carreyho.

Z dalších filmů jmenujme především Vanilkové nebe od Camerona Crowea, Marné lásky snaha a Hamlet od Kennetha Branagha, Pod ochranou nebe od Bernardo Bertolucciho, Bílý lovec, černé srdce od Clinta Eastwooda, Můj dům v Umbrii od Richarda Loncrainea, Nicholas Nickleby od Douga McGratha, Rocker, The Clandestine Marriage od Christophera Milese, Still Crazy-Pořád naplno od Brian Gibsona a Young Indie Simona Wincera.

Spall je také respektovaným hercem ve světě televizního dramatu. Získal nominaci na cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herec za drama Mutual Friend od režiséra Juliana Farina. Získal také Broadcasting Press Guild TV Award v kategorii Nejlepší herec. Za svou roli Stephena Poliakoffa ve filmu Shooting the Past získal ceny za nejlepší herecký výkon od Cinema Tout Ecran a Prix d'Italie Awards. Za Shooting the Past plus snímek Vacuuming Completely Nude in Paradise od Dannyho Boylea získal i nominaci na BAFTA. Jeho další televizní role je v seriálu Cherished.

Mimo role u filmu a v televizi zůstává Spall stále věrný i divadelním prknům jako například ve hře This is a Chair v režii Stephena Daldryho, která se hrála v Royal Court, v National Theatre hrál v A Midsummer Night's Dream od Robert LePagea a Mike Leigh mu dal roli v Smelling a Rat. Trevor Nunn jej obsadil do třech her The Three Sisters, Nicholas Nickleby a Merry Wives of Windsor, které se hrály na prknech divadla Royal Shakespeare Company. A tamtéž jej obsadil i David Jones do hry Baal.

Timothy Spall byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2000, kde spolu s Alicí Silverstoneovou a Natashou McElhoneovou uvedl muzikál podle Shakespearovy komedie Marná lásky snaha (r. K. Branagh).

V roce 2005 si zahrál roli bezpáteřního Červíčka Petera Pettigrewa, Voldemortova (Ralph Fiennes) věrného služebníka a zrádce rodičů Harryho Pottera ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. O rok dříve ztvárnil tuto postavu ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

HARRY MELLING - DUDLEY DURSLEY

Datum narození: 13.03.1989

Místo narození: Londýn, Velká Británie

Znamení: Ryby

Životopis:

Čtrnáctiletý Harry Melling hraje zkaženého bratrance Muggle Dudleyho. Role Dudleyho v prvním díle Harryho Potrera byla první rolí Harryho Mellinga. Zájem o hraní však měl již jako pětiletý chlapec, kdy začal navštěvovat sobotní hodiny tance, zpěvu a hraní v divadelní škole The Sue Nieto. Od devíti let byl členem dramatické skupiny divadla mladých v Millfieldu.

MIRANDA RICHARDSON - RITA HOLOUBKOVÁ

Datum narození: 03.03.1958

Místo narození: Southport, Lancashire, Anglie

Znamení: Ryby

Životopis:

Miranda Richardson studovala drama na Old Vic Drama School, kde se objevila v mnoha školních hrách. Poté ji objevil právě Mike Newell a obsadil jí do role Ruth Ellis, poslední anglické ženy, která byla oběšena, v ceněném snímku Tanec s cizincem. Za svou roli ve snímku Neila Jordana Hra na pláč si vysloužila skvělé recenze, poté se objevila ve filmu Mike Newella Enchanted April, za kterou získala Zlatý globus, za roli ve filmu Damage v režii Louise Mallea získala nominaci na Oscara.

V roce 1994 hrála Vivienne v Tom & Viv, za který získala v roce 1995 další oscarovou nominaci. Objevila se ve Spielbergově Říši slunce, Ospalé díře Tima Burtona, Sejměte Cartera, Pavouk a Hodiny. S Glenn Close se objevila v The Actors; dále v Churchill: The Hollywood Years, a svůj hlas propůjčila animovanému snímku Slepičí úlet. V televizi se Richardson poprvé objevila po boku Rowana Atkinsona jako královna Alžběta I. v komediální Černé zmiji.

Roku 2003 se objevila v sérii BBC The Lost Prince, za kterou byla nominována na Zlatý globus v kategorii Nejlepší herečka v televizním dramatu. Další role byly v Merlin, Alice a Absolutely Fabulous.

V televizi se ještě objevila v Dance to the Music of Time, Kansas City, Apostle a All for Love. Její další role je Madame Giry ve Fantómovi opery od Joela Schumachera. Ve snímku Wah-Wah si zahrála po boku Emily Watson a Gabriela Byrnea, a v televizním dramatu Friends and Crocodiles, kde jí byl kolegou Bill Nighy.

Tato nadaná britská herečka se v roce 2005 objevila v roli Rity Holoubkové, bulvární reportérky deníku Daily Prophet ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár (režie Mike Newell). Rita se nezastaví před ničím a nejvíce ji zajímá pozadí zařazení Harry Pottera do Turnaje tří kouzelníků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Рабочий вход в пинмостбет регистрация

(NarseQuak, 22. 11. 2021 17:12)

мостбет казино какие игры дают лучше https://mostbet-wg2.xyz

как отличить hqd оригинал от подделки, признаки

(Masharag, 29. 10. 2021 9:15)

купить электронные сигареты в сорске - https://hqd.wiki

nigeria eye

(Angelfaipt, 29. 3. 2021 11:36)

new cases of corona in nigeria https://www.fmohconnect.gov.ng/monitoring_evaluation.html

Forex abc strategy

(Forexlub, 17. 3. 2021 1:38)

Forex. https://lt.forex-trading-is.com

Forex investment account

(Forexadjums, 27. 12. 2020 3:34)

Форекс саудасына қазір қосылыңыз. https://kz.forex-is.com

Best forex signals 2020

(Forexadjums, 18. 12. 2020 7:36)

Bourse. https://fr.forex-is.com

Hi, look at an interesting site

(Robertagemo, 28. 8. 2020 6:43)

Hi, here on the forum guys advised a cool Dating site, be sure to register - you will not REGRET it https://bit.ly/2EAcA7x

hermiona a dracko

(sindy, 6. 8. 2012 17:17)

harry je super!! jen je škoda že spolu hemiona a dracko nechodíja.jenž si hermiona vrala toho hnupa rona!!!

Re: hermiona a dracko

(simča, 6. 8. 2012 17:19)

pravda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nevim

(Harry, 7. 8. 2011 13:06)

Harry je nej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: nevim

(Ron, 7. 8. 2011 13:08)

Souhlas

miluju harryho!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Black angel, 17. 1. 2011 18:24)

podle mě je harry potter nejúžasnější na světě četla jsme všechny díly a myslím si že knížka je lepší než film tenhle blog je super já tady na něm nevidím nic špatnýho a podle mě v něm nic nechybí

fhuf

(hrayy, 23. 7. 2009 15:29)

di do prr.......hrúza je debil

hrúza

(Bára, 17. 7. 2009 14:02)

mno tohle je absolutní propadak fuj bleble

super harry poter

(Sima, 25. 11. 2007 19:51)

harry poter je fakticky supr zee

jak se má harry potter

(kristýna, 17. 10. 2007 20:09)

bude pokračovat harry potter ve filmech kristýna havířová

Prosba

(Peťulka, 17. 6. 2007 20:16)

Podívej se prosím na http://www.bradavice-hogwarts.estranky.cz

díky

(Dýda, 12. 6. 2007 21:59)

jo fakt moc díky napsal sem z toho referát a mam 1* fakt moc dík moc moc moc moc moc moc moc mkoc moc moc mam ted 1 na vízo

ještě bych chtěl naco o fotbalistovi Ronaldinhovy na skuině status presents a nabo skupině evy farný

Harry Potter

(harry potter, 26. 4. 2007 15:10)

je to super

Harry potter

(Sabina Houdkova, 28. 3. 2007 19:08)